Co navštívit v Dobré Vodě

Na svoji velikost nabízí Dobrá Voda poměrně pestrou škálu pamětihodností. Jejich seznam, spolu s dalšími orientačními body, jako jsou např. zastávky, které oceníte hlavně v případě, kdy jste zde poprvé, najdete v soupisu níže. Přidány byly i zajímavosti z blízkého okolí. Pro lepší orientaci jsou všechny tyto body zaznamenány na mapě.

Pokud máte pocit, že zde něco chybí, nebo byste rádi další informace doplnili či poupravili, neváhejte a napište mi skrze kontaktní formulář.

Kaple sv. Maří Magdaleny
Zrekonstruovaná kaple ležící v blízkosti železniční tratě ve které se každoročně koná mše při tradiční březnické pouti. Jedná se o barokní stavbu postavenou Carlem Luragem. Tento italský architekt ji na žádost majitele březnického panství, kterým byl Přibík Jeníšek z Újezda, nechal v roce 1642 postavit nad léčivým pramenem. více o kapli >>>

Socha sv. Františka z roku 1798
V ulici Na Návrší se v chatové oblasti při vstupu do lesa nachází Socha sv. Františka z roku 1798. Protože osobností s podobnou přezdívkou „Sv. František“ bylo více, je trochu složitější určit, ke kterému z nich se tento monument vztahuje. Pravděpodobně se jedná o sochu Františka z Assisi, tedy zakladatele řádu františkánů, který žil v letech 1182-1226.

Kasárny
Dobrá Voda nese název kvůli bývalým lázním, které se nacházely nedaleko kaple. Současný objekt se stal známým především kvůli vojenským kasárnám, ve kterých trénovala své rekruty Hradní stráž. Naproti přes silnici se nacházelo také vojenské cvičiště, které již zchátralo nebo bylo demontováno. V současnosti je objekt nevyužívaný a je nabízen k pronájmu/prodeji. Některé jeho obytné části byly nově zrekonstruovány.

Zřícenina Hrochův Hrádek
Zhruba 300 metrů od hranic Dobré Vody se nacházejí pozůstatky hradu ze 13-14. století. Zřícenina leží v blízkosti železniční tratě a mostu, což se bohužel také podepsalo na současném stavu. V současné době je zachována pouze část obvodové zdi. Tato gotická věžovitá tvrz, na jejímž původním místě stálo hradiště, je nejstarší památkou, kterou můžete v okolí Dobré Vody nalézt. Často se stává oblíbeným cílem turistů. Přístup k ní je poměrně bezproblémový. Kopec je sice strmý, ale pokud jej obejdete z druhé strany, ani se nezapotíte. Dávejte si pouze pozor na projíždějící vlaky a v létě zde počítejte s hustým porostem kopřiv. více o Hrádku >>>

Švédský most
Jediný most který spojuje říčku Vlčavu s Dobrou Vodou se nazývá Švédský most. Traduje se, že ho postavili právě Švédové někdy na počátku 18. století. Most byl původně kamenný, ale postupem času se renovoval a staré torzo je už vidět pouze z malé části. Velkou ránou pro něj byly povodně, kdy se voda valila přes celou jeho plochu a zatopila i okolní pole a část lesa. I tak jsou ale zbytky mostu stále zajímavé pro některé historiky, kteří se tu na něj byly podívat.

V současnosti je most spojkou s vrcholkem kopce. To oceníte hlavně v momentě, kdy se budete chtít podívat na nedaleké Stražiště.

Vojenské bunkry u lětiště

Vojenský bunkr v Dobré Vodě

Na severo-východě Dobré Vody můžete nalézt i staré vojenské bunkry, které pravděpodobně vznikly kolem období druhé světové války. U předválečných bunkrů je problém, že kvůli utajení nebyly zaneseny do katastrálních map, což je přesně situace, která se týká i opevnění, které bylo postaveno v Dobré Vodě. V katastrálních mapách nejsou zapsány, tudíž ani zkoladouvány a defakto ani neexistují. O jejich přítomnosti se ale můžete samy přesvědčit. Nachází se na území bývalého sportovního letiště, ze kterého vzlétávala naposled kolem roku 1998 sportovní rogala. Dnes už se letiště neudržuje a nevyužívá, vojenské bunkry jsou zde nicméně stále. Pokud půjdete po polní cestě směrem od sochy sv. Františka, dorazíte až k nim. Bunkry se nachází severně zhruba 300-500m od hájovny, kterou budete míjet po pravé straně.

Z polní cesty bunkr pravděpodobně snadno přehlédnete. Jedná se o malý a hustě zarostlý kopeček, do kterého je vstup z opačné strany. Do bunkru se budete muset prosekávat hustým porostem kopřiv. Druhou možností je vyrazit do bunkru na podzim, kdy vám okolní vegetace nebude působit při vstupu takové problémy. Před vámi se pak ukáže jedna místnost, částečně zasypaná sutí. Další chodby jsou ale bohužel už zasypané úplně. Spekuluje se, že komplex bunkrů je rozlehlý po velké ploše místního pole. Do dneška se ale nikdo zatím neodhodlal to více prověřit.

Vlaková stanice
S okolním světem je Dobrá Voda spojena i železniční tratí. Vlak zde projíždí, ale nezastavuje :) Teď vážně..vlakovým spojením se bez problému dostanete do okolních měst a vesnic. Dříve tu bývala i klasická stanice, ve které se prodávaly lístky a v podstatě zde stojí dodnes, ale jízdenky byste se zde asi nedočkali. Tu si musíte koupit až ve vlaku. Pokud jedete pouze krátkou trať a nenarazíte ve vlaku na průvodčího, můžete jet i úplně zadarmo. Výhoda cestování z Dobré Vody :) Pokud projíždíte vlakem Dobrou Vodou, příliš toho z ní neuvidíte, protože prakticky celou dobu jedete pouze lesem. Nicméně i tak přejedete tři mosty a minete také zříceninu Hrochův Hrádek.

Autobusová zastávka
Město Březnice je z Dobré Vody vzdáleno zhruba 3km a bez problému tuto cestu ujdete i v parném letním dopoledni. V opačném případě můžete využít buď vlakové stanice, nebo právě autobusové zastávky. Ta se nachází v jižní části, nedaleko hlavního vstupu do kasáren.

Hluboký rybník (Hlubočák)
Takovým centrem všeho dění je Hluboký rybník a to především v létě, kdy se člověk potřebuje trochu osvěžit. Zde mu nikdo neřekne jinak než Hlubočák. Můžete zde chytat ryby, nebo se vykoupat. Co se týče povolenky, rybník spravuje Blatenská ryba, spol. s r.o., ale v pronájmu ho má místní organizace rybářů z Březnice, která na něj vydává povolenky. Každoročně se zde také konají rybářské závody a s tím i spojená tombola.

Žofín
V severní části vesničky se nachází rybník Žofín, který se malým potůčkem pak vlévá do Hlubočáku. Nesmějí se zde chytat ryby a ani na koupání není úplně ideální, protože je zde všude okolo hustý porost a v některých částech rybník připomíná spíše močál. Daří se zde snad jedině kachnám, které se ale často stávají terčem lovců.

Pole
Prakticky většinu hranic Dobré Vody obklopují různorodě osazená pole. Část severního pole se před pár lety prodala několika soukromníkům, kteří zde začali s výstavbou nových domů a přispívají tak k rozšiřování osady.

Hřiště
Nedaleko Hlubočáku se také nachází sportovní hřiště. O jeho výstavbu se zasadili místní lidé čistě z vlastní iniciativy někdy kolem roku 2000. Hřiště má pískový povrch a kromě kladiny a hrazdy zde je také i basketbalový koš. Díky kovovým sloupům podél hřiště se zde po nahození sítě může hrát volejbal, nebo tenis. Pravda, místní děcka trochu odrostla a tak i sportovní aktivita trochu opadla. Hřiště tak částečně zarůstá trávou a čeká až ho nějaký dobrovolník začne znovu udržovat. Dříve se na tomto místě pravidelně konaly čarodějnice, občas se stalo, že plamen z ohně byl natolik velký, že od něj chytly okolní lípy a tak se museli volat hasiči. Nakonec se místní rozhodli, že hřiště bude pro tento plácek asi lepší využití.

Stražiště
Stražiště je část obce Počáply, které se nachází necelých 700m vzdušnou čarou od Švédského mostu. Nečekám, že byste tam letěli :) takže reálná cesta bude o něco delší. Možností jak se na kopec dostat je hned několik. Od Švédského mostu můžete zvolit v podstatě dvě cesty. Pokud půjdete na Stražiště přímo, počítejte zhruba s kilometrovým výstupem do prudšího kopce. Pokud nikam nespěcháte, můžete si udělat procházku lesem a menší oklikou si cestu prodloužit, výhodou vám bude mírnější cesta. Do vesnice můžete dojet i po silnici.

Po výstupu se můžete podívat na zdejší kostel, který pochází zhruba z první poloviny 13. století. Podle názvu se můžeme domnívat, že Stražiště mělo díky své strategické poloze na vyvíšeném místě, dobrý přehled o svém okolí a mohlo se tak jednat o součást většího opevněného sídla. Dnes zde naleznete hřbitov a renesanční kapli.

Momentálně není kostel veřejně přístupný návštěvníkům, což je třeba brát trochu s rezervou, protože po domluvě se správcem kostela určitě nějaká možnost prohlídky existuje.

Vlčava (Skalice)
V jižní části, kterou se Stražištěm spojuje Švédský most, se nachází říčka Vlčava. Svoji pouť do světa začíná jako Kotelský potok, od Rožmitálu se jmenuje Vlčava a od Březnice pak Skalice. Tato říčka je příliš malá na to aby se dala sjíždět, takže s raftováním zde asi příliš nepochodíte. Svoji druhou tvář ale ukázala při uplynulých povodních, kdy se z malé říčky rozvodnila na bouřlivou řeku, kterou byste si asi netroufly sjíždět. Za normální situace je ale na spoustě míst dostatečně mělká a dá se i přebrodit. Dají se zde chytat i ryby. Povolenku si můžete vyřídit u místní organizace rybářů v Březnici.

Lesy
Zdejší lesy jsou smíšené. Naleznete zde jak listnaté tak jehličnaté porosty, ve kterých se ukrývá spousta zvěře, která si ráda dělá vycházku i přímo do Dobré Vody. Nemusíte chodit ani příliš hluboko do lesa, abyste narazili na trsy borůvek, jahod, ostružin, nebo hub.

Březnice.
Protože v Dobré Vodě není možnost nákupu potravin, všechny potřebné věci je nutní nakoupit v Březnici, která je vzdálená zhruba 3km od Dobré Vody. Nachází se zde několik supermarketů, takže s výběrem byste neměli mít problém. Do Březnice je možné dojet jak vlakem, tak i autobusem, ale vzdálenost jde bez problému ujít i pěšky, nebo na kole. Celé město je nově zrekonstruováno a naleznete zde celou řadu památek, plavecký bazén, tenisové kurty a samozřejmě i restauraci.

Asi nejzajímavější památkou je středověký zámek, který láká turisty z celých Čech a často se stává cílem cyklistů. Lidé ho také rádi využívají na svatby, takže v létě je zde skutečně rušno. Na jídlo si můžete zajít do nedaleké restaurace Na Statku, kde na vás čeká chutné jídlo a příjemná obsluha.

Každý rok se zde koná také velká pouť, která se rozbíhá do všech koutů města. Je zde připravena spousta zábavních atrakcí a doprovodných programů. Součástí poutě je i mše v kapli v Dobré Vodě .